דיכאון הוא סיכון למחלת לב כלילית

 

מחקר חדש שפורסם בינואר 2014 בכתב העת האירופאי לקרדיולוגיה, קובע שתסמיני דיכאון עשויים להיות קשורים בקשר סיבתי לסיכון למחלת לב כלילית.  צוות המחקר, בראשות ד"ר אריק ברונר מהמחלקה לאפידמיולוגיה ובריאות הציבור באוניברסיטת קולג' בלונדון, מדווח כי הממצאים מצביעים על העובדה לפיה יש לשקול תסמיני דיכאון כגורמי סיכון פוטנציאליים למחלת לב כלילית (CHD).

המדענים סבורים כי מחקרים קודמים שהעריכו את הקשר בין דיכאון ומחלות לב וכלי דם הם מגוונים, ובחלקם הראו קשר חזק בין השניים, בעוד שאחרים היו חד משמעיים. צוות המחקר מציין כי חלק מהמחקרים השנויים במחלוקת עלולים להיות מוטים כתוצאה מ"סיבתיות הפוכה".

כלומר, מחלת כלי דם לא תיחשב כתוצאה של תסמיני דיכאון, אלא כהשפעה. בנוסף, המדענים מטילים ספק במידת הדיוק של תסמיני הדיכאון שהוערכו במחקרים קודמים. לצורך המחקר, המדענים החליטו שלא לכלול סיבתיות הפוכה כהסבר לקשר בין דיכאון ואירועי לב וכלי דם.

הם ערכו את המחקר גם כדי לקבוע אם קיימות ראיות לעובדה לפיה הסבירות או חומרת תסמיני דיכאון היא סיבה ישירה לאירועי לב וכלי דם. תופעה זו ידועה בהשפעת "מנה-תגובה". המדענים ניתחו נתונים של 10,308 עובדי מדינה בבריטניה, שהיו חלק מהמחקר. כל המשתתפים עברו בדיקה קלינית והתבקשו להשלים שאלון בריאות כללי בן שלושים פריטים.

משתתפי המחקר היו במעקב במשך עשרים שנים. במהלך תקופה זו, הערכות הבריאות בוצעו אחת לשנתיים עד שלוש ונרשמו אירועי שבץ או מחלת לב כלילית. המשתתפים נמדדו גם ל"חשיפתם" לדיכאון בשש הזדמנויות שונות.

vincent_willem_van_gogh

"אין קשר סיבתי בין דיכאון ושבץ"

מניתוח הממצאים, המדענים גילו כי המשתתפים שהפגינו תסמיני דיכאון באחת או שתי ההערכות הראשונות, לא גילו סיכון מוגבר למחלת לב כלילית. אבל המשתתפים שסבלו מתסמיני דיכאון בהערכות השלישית או הרביעית הפגינו גידול של מאה אחוזים בסיכון למחלת לב כלילית.

יחד עם זאת, המדענים מצאו כי הקשר בין תסמיני דיכאון ושבץ הופיע לאחר תקופת מעקב קצרה בלבד. נתון זה מצביע על כך שהקשר בין דיכאון ושבץ הוא השפעת סיבתיות הפוכה. במילים אחרות, ד"ר ברונר קובע שתסמיני דיכאון עשויים להיות סימן של שבץ קרוב, אך אינם קשורים בקשר סיבתי.

בנוסף, המדענים מדווחים שלא מצאו עדויות להשפעת מנה-תגובה עם שבץ, ומצביעים על העובדה לפיה תסמיני דיכאון אינם הגורם למחלת כלי דם כאשר מדובר בשבץ, אבל הם תוצאה. מכך סבורים המדענים כי ממצאיהם מספקים ראיות התומכות בקשר סיבתי בין דיכאון ומחלת לב כלילית, בניגוד לממצאים ביחס לאירוע מוחי.

 

בנוסף כדאי לקרוא על:

משבר בריאות הנפש באמריקה של עידן טראמפ- כתבה בנושא באתר העיתון ה- nytimes

דיכאון-  גורמים, סימפטומים ודרכי טיפול
מאמר בנושא באתר medicalnewstoday

מחלות כרוניות ובריאות הנפש  - מאמר על דיכאון ומחלות כרוניות ועל הקשר ביניהן באתר משרד הבריאות האמריקאי.