אפליקציה לזיהוי התנהגויות הקשורות לדיכאון

 

מחקר שנערך על ידי חוקרים באוניברסיטת נורת'ווסטרן ופורסם ביולי 2015 במהדורה המקוונת של כתב העת הרפואי Journal of Research, מראה שטלפונים ניידים יכולים לזהות אם אדם סובל מדיכאון.

התנהגויות הקשורות לדיכאון כוללות הסתגרות מוגברת בבית, שימוש בטלפון החכם בתכיפות גבוהה מהממוצע, ולוח זמנים שאינו יציב. החוקרים דיווחו שאנשי מקצוע מתחום הבריאות אינם מצליחים לרוב לזהות את התסמינים המדויקים, ומעכבים את הטיפול הנכון במשך חודשים או שנים.

בלי שאלונים סטנדרטיים, בלי ניחושים

מחבר המחקר הבכיר, דייויד מור, מנהל המרכז לטכנולוגיות התערבות התנהגותית בבית הספר לרפואה פיינברג באוניברסיטת נורת'ווסטרן, דיווח בהודעה לעיתונות שמשמעות האפליקציה החדשה היא יכולת לזהות אם אדם סובל מתסמינים דיכאוניים, ולהצביע על חומרתם, מבלי לשאול אותו שאלות.

כיום קיימת אמת מידה אובייקטיבית של התנהגות הקשורה לדיכאון, וניתן לזהותה באופן פסיבי. הטלפון החכם יכול לספק נתונים ללא הפרעה וללא מאמץ מצד המשתמש. טלפונים ניידים יכולים לפקח באופן רציף על הפעילות הגופנית של האדם, מיקומו וסביבתו.

samrtphone

רובוט סגול

לצורך המחקר, אפליקציה הנקראת "רובוט סגול" הוצמדה ל-28 טלפונים של משתתפי המחקר במשך מספר שבועות, על מנת לאסוף מיקומי GPS ונתוני שימוש בטלפון. מחצית מהמשתתפים סבלו מדיכאון קל עד חמור, והמחצית השנייה של המשתתפים לא חוו כל סימני או תסמיני דיכאון.

נתוני GPS שימשו לקביעה אם אדם נמצא במצב נייח, כולל בבית או במשרד, או במצב מעבר כגון הליכה ברחוב. בנוסף, האפליקציה שימשה לקביעה היכן מבלים המשתתפים את רוב זמנם. גורם נוסף אותו בחנו החוקרים בנתוני ה-GPS היה באיזו מיד תנועות המשתתפים משתנות במקצב של יממה.

לדוגמא, אדם יוצא לעבודה ושב בערך באותו הזמן מדי יום, במקצב יממה קבוע. המחקר הראה שרמות נמוכות של תנועת יממה מתואמות באופן משמעותי עם דיכאון. תכונות אחרות אותן זיהה הרובוט הסגול כללו השקעת הזמן בנסיעות ממקום אחד למשנהו, המרחק הכולל, ותדירות ומשך השימוש בטלפון.

אנשים מדוכאים משתמשים יותר בטלפון

המחקר מצא שמשך השימוש היומי הממוצע בטלפון בקרב המשתתפים, שממוצע הגילאים שלהם היה 28, נקבע על 41 דקות, בתדירות יומית של שימושים ממוצעים במשך 14.2 פעמים. השימוש היומי הממוצע בטלפון בקרב אנשים מדוכאים נקבע כ-68 דקות, בעוד שהקביעה לאנשים שאינם בדיכאון עמדה על סביבות 17 דקות. מור דיווח שכשאנשים משתמשים בטלפונים שלהם, הם נמנעים מחשיבה על היבטים מטרידים, רגשות כואבים או יחסים מורכבים. זוהי התנהגות הימנעות הנוכחת בדיכאון.

בנוסף, המחקר מצא שאנשים החווים דרגה קלה עד חמורה של תסמיני דיכאון, נמצאו פחות בתנועה והיה להם לוח זמנים פחות קבוע. החוקרים קובעים שממצאיהם תאמו את דפוסי איבוד המוטיבציה, הירידה בפעילות, וההימנעות מחברה, שהם מאפייני דיכאון. כשאנשים מדוכאים, הם נוטים לסגת וחסרים את המוטיבציה או הכוח לצאת ולעשות דברים.

החוקרים מסבירים כי המחקר התבסס על מספר משתתפים קטן, והתוצאות חייבות להיות משוכפלות במחקר גדול יותר על מנת לאשר אותן. אך המסקנות הן שאפליקציות טלפונים עשויות להציע שיטה חדשה לפיקוח על אוכלוסיות גדולות יותר הנמצאות בסיכון, מבלי לשאול את החולים שאלות מרובות. ניתן להפחית את תסמיני הדיכאון באמצעות עידוד אנשים לבקר ביותר מקומות לאורך היום, כדבר שבשגרה, ולהשקיע זמן רב יותר במגעים חברתיים והפחתת השימוש בטלפון הנייד.
 

לקריאה נוספת :

דיכאון וחרדה והשימוש בטלפון הנייד – מחקר חדש באוניברסיטת אילינוי שנערך בקרב סטודנטים התמכרות לשימוש בטלפון הנייד קשורה לדיכאון וחרדה .
 הטלפון הנייד ככלי לאבחון דיכאון? -  חוקרים סבורים כי האפליקציות בטלפון בעלות פוטנציאל של "חיישנים אנושיים " היכולות לסייע לאנשי המקצוע לאבחן סימפטומים של דיכאון, מאמר בנושא באתר אוניברסיטת קונטיקט.
SOS  באמצעותSMS  ? אפליקציה ישראלית שמנתחת את מצבכם הנפשי לפי השימוש שלכם בסמארטפון, כתבה בנושא באתר העיתון גלובס.

על דיכאון וסמארטפון: מחקר מצא כי אנשים בדיכאון אשר משתמשים בטלפון הנייד כתחליף לקשר אנושי מחריפים את מצבם, כתבה בנושא באתר אוניברסיטת מישיגן.