מדיה חברתית ובריונות קשורות לדיכאון

 

מחקר חדש המנתח מחקרים רבים על תופעת הבריונות באינטרנט, קובע שבריונות במדיה החברתית קשורה לדיכאון בקרב בני נוער. בהתאם לדיווחים ברשתות חברתיות שונות, התעללות של צעירים באינטרנט קיבלה רמה גוברת של בדיקה, במיוחד לאחר סדרת התאבדויות מתוקשרות של בני נוער שהיו קורבן להתעללות.

בשנת 2013, למשל, גל ההתאבדויות נקשר לרשתות חברתיות שבהן המשתמשים יכולים לשאול אחד את השני שאלות באופן אנונימי. מותם של בני נוער כתוצאה מהתנכלות הביא למאמצי בטיחות חדשים. בנוסף, חברת טוויטר הודיעה באפריל 2015 על כוונתה לסנן ציוצים פוגעניים ולהשעות משתמשי בריונות.

המדיה החברתית היא עצומה ונפוצה בקרב בני נוער, אך ההשפעות הבריאותיות של בריונות ברשת באתרי מדיה חברתית הן אלמוניות למדי. בריונות רגילה, פנים אל פנים, במהלך שנות העשרה, עלולה להכפיל את הסיכון לדיכאון בבגרות, ומחקרים מראים שהיבטי בריונות עלולים להיות חמורים יותר מאשר התעללות בילדים.

youth_and_electronic_aggression

השפעה מדכאת

בסקירה החדשה, החוקרים חיטטו במחקרים על בריונות ברשת ובמדיה החברתית, ומצאו ש-36 מחקרים חקרו את השפעות הבריונות ברשת בהקשר של בריאות נוער בגילאי 12 עד 18.

למרות שהמחקרים בדקו תוצאות בריאותיות שונות, בריונות ברשת מוגדרת לעיתים באופן שונה, ואחד הממצאים בלט, וחשף הקשרים עקביים בין חשיפה לבריונות ברשת לבין סבירות גבוהה לדיכאון.

המחקרים כיסו מגוון אתרים חברתיים, אך פייסבוק נמצאה כנפוצה ביותר. בין 89% ל-97.5% מבני הנוער שהשתמשו במדיה החברתית, הפעילו חשבון פייסבוק. 46 מחקרי אנליזה התבוננות על האופן בו הבריונות ברשת משותפת, והחוקרים מצאו ש-15% מבני הנוער שדיווחו על כוונת התאבדות, הציקו בעצמם למישהו באינטרנט.

שני מחקרים בדקו את שכיחות מצב המכנה "בריונות-קורבנות", כלומר, בני נוער שחוו בריונות והציקו לאחרים. מחקר על בריונות מסוג זה נמצאה בסיכון הגבוה ביותר לבעיות נפשיות. מחקר אחד מצא ש-5.4% מבני הנוער היו בריונות-קורבנות, ואילו המחקר השני דיווח על שכיחות של 11.2%.

מדיה חברתית בטוחה

למרות שמקרי התאבדות מתוקשרים צמודים לדיווחים חדשותיים על בריונות ברשת, החוקרים לא מצאו קישורים עקביים בין דחיפה לפגיעה עצמית ברחבי המחקרים. הם גם אינם רואים קשר עקבי בין הבריונות ברשת לבין חרדה. מספר מחקרים מצאו ראיות להקשרים אלו, ואחרים לא.

אך החוקרים מזהירים שהממצאים אינם מכוונים לקישורים אלו אם אינם קיימים. 36 המחקרים השתמשו במגוון הגדרות תוצאות בריאותיות, ולא בוצעה מספיק עבודה על מנת לאשר או לשלול הקשרים בין בריונות ברשת לבין חרדה או פגיעה עצמית.

אלא שהחוקרים מדווחים שבריונות ברשת ודיכאון קשורות זו לזו, ביוני 2015 פורסמו המחקר בכתב העת Pediatrics JAMA, עשרה מחקרים שבדקו את הקשר בין קורבנות מדיה חברתית לבין דיכאון, וכולם מצאו הקשר.

בפני עצמם, מחקרים אלו אינם יכולים להוכיח שהבריונות גרמה לדיכאון, ואפשרי שבני נוער בדיכאון הם בעלי סיכויים גבוהים יותר לשמש כמטרות לבריונות מאשר חבריהם הבריאים.

יחד עם זאת, החוקרים דיווחו שאחד מתוך עשרת המחקרים עקב אחר בני הנוער לאורך זמן ומצא שבריונות ברשת שקדמה לדיכאון של בני נוער, רומזת על קיום קשר סיבתי. עוד נמצא במחקר כי ככל שבני נוער חווים יותר בריונות ברשת, כך חמורים יותר תסמיני הדיכאון שלהם.

באופן מדאיג, בני נוער בדרך כלל סובלים בריונות ברשת בשתיקה. החוקרים מסבירים שילדים מהססים באמת לספר לאחרים כשהם סובלים מבריונות ברשת, ונראה שקיים חשש נפוץ שאם יספרו להוריהם, למשל, הם יאבדו את גישתם לאינטרנט.

לכן חשוב שהורים יגיבו בזהירות אם ילדיהם סובלים מבריונות באינטרנט, וילמדו בני נוער שימוש בטוח באינטרנט, ללא ניתוק רשותם להשתמש בו. הורים צריכים לטפל במצב כשהוא מתרחש ולהבין שהאינטרנט והמדיה החברתית הם כאן ומהווים חלק חשוב מחיי ילדיהם, אך הגישה צריכה להיות גישת צוות מלא.
 

לקריאה נוספת ראה:

מצב בריאות הנפש שלנו וביטויו ברשתות החברתיות – מחקרים מראים שאנשים החווים דיכאון משתמשים ביותר מילים שליליות ולהיפך,  , מאמר באתר העיתון הראלד סאן האוסטרלי

על דיכאון ורשתות חברתיות – מאמר בנושא באתר משרד הבריאות האמריקאי
 

הרשתות החברתיות מובילות לחשיפה עצמית מוגברת  של תכנים אישיים ונפשיים - כתבה בנושא באתר העיתון הארץ.

 

הקשר בין מדיה חברתית ודיכאון בקרב בני נוער – מאמר בנושא באתר אוניברסיטת פיטסבורג.